Istota sportów sylwetkowych

Sporty sylwetkowe wywodzą się z działu sportów siłowych, do których należy także armwrestling, podnoszenie ciężarów, strongman i trójbój siłowy. Podstawowe dyscypliny wchodzące w skład sportów sylwetkowych to kulturystyka i fitness, które dodatkowo dzielą się na kategorie w zależności od wieku, wzrostu, masy ciała, płci, ustalonych w danej kategorii zasad i reguł i w końcu elementów punktowanych przez sędziów podczas zawodów.

W kulturystyce oceniane są trzy podstawowe parametry1:

  • ogólna budowa sylwetki i kośćca szkieletowego – proporcja, symetria, wady postawy i mankamenty sylwetki;
  • rozwój i wielkość umięśnienia – uwidocznienie zarysów poszczególnych grup mięśniowych i całości sylwetki, jakość umięśnienia;
  • przygotowana forma startowa – poziom tkanki tłuszczowej i wody podskórnej, separacja grup mięśniowych, definicja (szczegóły umięśnienia jak widocznie prążki lub pasma).

VIII Zawody w Kulturystyce i Fitness Sopot 2015 – kulturystyka do 90kg.

Sylwetka przygotowana na zawody kulturystyczne musi być maksymalnie odtłuszczona i pozbawiona wody podskórnej. Jednocześnie trzeba zadbać o to, żeby nie utracić wody zgromadzonej na poziomie komórkowym w mięśniach i utrzymać wysoki poziom glikogenu, tak aby mięśnie były twarde, napęczniałe i wyraziste. Dodatkowo podczas okresu pracy nad odtłuszczeniem sylwetki, należy zadbać o to żeby ograniczyć do minimum degradację masy mięśniowej, podczas rygorystycznej diety i treningu. Optymalizacja tych wszystkich czynników jest niezwykle trudna i wymaga dużej znajomości własnego organizmu, doskonałej znajomości wpływu manewrowania makro- i mikroskładnikami żywieniowymi na procesy zachodzące w organizmie i wiedzy na temat różnych metod i technik treningowych. Dlatego też często poszukuje się suplementów, które pomogą uzyskać oczekiwany wynik. Szczególną uwagę przykuwają te, które mają wpływ na poprawę składu ciała, redukcję tkanki tłuszczowej, nasilenie hipertrofii mięśniowej czy działanie antykataboliczne względem tkanki mięśniowej. Z pozoru niewielki wpływ danego związku chemicznego na podane parametry, może przyczynić się do uzyskania lepszej formy startowej od konkurentów. Jednak na uwadze trzeba mieć również ewentualne niepożądane skutki uboczne, które dane suplementy mogą wywołać. Wytrenowane ciało powinno być również zdrowe, a nie tylko odtłuszczone i umięśnione.2

W każdej kategorii sportu sylwetkowego, na formę startową składają się podobne czynniki, które niewątpliwie wymagają wiele włożonego trudu i dużej przekrojowej wiedzy w temacie. Podstawowe kategorie wchodzące w skład kulturystyki i fitness to: kulturystyka ekstremalna, kulturystyka klasyczna, kulturystyka kobiet, fitness mężczyzn, fitness kobiet, fitness sylwetkowe kobiet, bikini fitness i męska sylwetka oraz fitness atletyczne kobiet i mężczyzn. W każdej kategorii obowiązują inne zasady dotyczące limitów (płeć, masa ciała, wzrost), ocenianych elementów sylwetki, obowiązkowych póz, czy zalecanego stroju. W ten sposób każdy pasjonat sportu sylwetkowego może odnaleźć swoje miejsce w kategorii, która jest najbliższa jego sylwetce, predyspozycjom genetycznym i zgodna z wyobrażeniem idealnego ciała.

Źródła:

  1. http://kif.pl/www/aktualnosci/jak-sedziowe-oceniaja-zawodnikow-zasady-oceny-i-roznice/
  2. Michalski L. (2007): Kulturystyka. Kształtowanie sylwetki. Literat, Inowrocław

Autorem  powyższego artykułu jest Patryk Bielawski. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie bez zgody autora zabronione.

0 odpowiedzi

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz